VÝROBA A VÝVOJ NÁBYTKOVÝCH SYSTÉMŮ PRO KANCELÁŘE, VEŘEJNÉ PROSTORY, ŠKOLY, ZDRAVOTNICTVÍ, SPORTOVNÍ ZAŘÍZENÍ, RESTAURACE A HOTELY

Katalog ALUPRESS

KATALOG 2025 Alupress

VÝROBA A REFERENCE

REFERENCE v barvě

NEWS

NEWS

PEDRALI

PEDRALI

Historie nábytku: Designové styly 19. století a firma Thonet

Historie nábytku: Designové styly 19. století a firma Thonet
Hlavní rubrika: Blog
Rubriky: Blog
Datum zveřejnění: 20. ledna 2025

Historie nábytku: Designové styly 19. století a firma Thonet

 

V 19. století se ve světě nábytku prosadilo hned několik designových stylů od neoklasicismu přes biedermaier až po secesi (art nouveau). Lidé tedy mohli vybírat z mnohem rozmanitější nabídky než kdykoli předtím a změnil se i způsob výroby a prodej nábytku a doplňků. Ruční práce částečně nahradily stroje a místo výroby na objednávku začaly firmy přecházet k sériové produkci, což byl i případ společnosti Thonet, kterou založil Němec Michael Thonet. Jeho podnik sídlil ve Vídni, ale první továrny postavil na území Rakouska-Uherska, konkrétně na Moravě.

214 CHAIR - Deloudis E-shop - Contemporary Design Furniture Online

Neoklasicismus a inspirace v antice

V první polovině století byl oblíbený neoklasicismus, tedy návrat k antice typický motivy sloupů, vavřínových věnců a dalších prvků, které známe z období Starého Řecka a Říma. Obzvlášť se prosadil v Anglii a Francii, ale také v Německu, kde byl jedním z jeho hlavních představitelů David Roentgen. Jedinečnost jeho umění spočívala ve využití inovativní hry světla a stínu místo tradičních technik, jako bylo rytí a pálení dýhy.

Elegantní i praktický biedermaier

Pocity nejistoty vedly střední třídu k trávení volného času v prostředí domova. Nábytek a vybavení se tedy staly centrem pozornosti a měly spojovat eleganci s funkčností. Ve společenských místnostech tedy stále vládla zdobnost a luxus, ale ostatní prostory byly vybavené spíš účelně a měly obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí. Nejčastěji jste se mohli s biedermaierem setkat v Německu, Rakousku a Švýcarsku a nezapřel inspiraci francouzským empírem. 

Okázalý viktoriánský styl

Viktoriánský styl s oblibou využíval masivní dřevo, zlatý kov nebo čalounění ze sametu, aby do interiérů přinést královskou okázalost. Spojuje řadu různých stylů od gotiky přes renesanci až po rokoko a vždy se pojil hlavně s vyššími společenskými třídami. A pokud jde o časté motivy, poznáte ho podle složité geometrie, efektních květinových vzorů i celkové velkoleposti.  

Ornamentální secese s přírodními motivy

Na konci století se objevil ještě jeden zcela nový styl, kterým je secese, někdy také výstižně nazývaná jako art nouveau. Rychle se rozšířila po celé Evropě i Spojených státech a vrcholu dosáhla na světové výstavě v Paříži. Charakteristická je motivy lidí, zvířat i květin, které vytvářejí zajímavé ornamenty. Umělci, architekti i výrobci nábytku se zkrátka více inspirují přírodou.